Zakochaj się w piosenkach ze starej Warszawy
Warszawa już blisko 100 lat temu była centrum polskiej rozrywki. Nie brakowało w niej rewii, dancingów, balów, fajfów, jak i opowiadających rozmaite historie piosenek ulicznych. Tradycję, głównie przedwojennej, Warszawy wspaniale pielęgnuje w swej twórczości zespół Warszawskie Combo Taneczne.
Jest ich siedmioro i postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Wraz z paroma przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował. Szlify Warszawskie Combo Taneczne zdobywało grając na podwórkach Mokotowa, Pragi, Śródmieścia i w warszawskich lokalach. Wzorem muzyków sprzed lat wychowali sobie swoją publiczność, a koncertując wypracowali ciekawy, trafiający do ludzi repertuar.
Na debiucie płytowym Warszawskiego Combo Tanecznego znajdą się przedwojenne piosenki, głównie do słów Andrzeja Własta wielkiego tekściarza, zmarłego w getcie warszawskim autora ponad dwóch tysięcy piosenek. Będzie też trochę melodii tradycyjnych, hołd dla przedwojennego piosenkarza Adama Astona i piosenki warszawskich podwórek. Ponadto na płycie znajdzie się wyjątkowa interpretacja słynnego utworu pt. Warszawo Ma z gościnnym udziałem izraelskiego wirtuoza Amosa Hoffmana grającego na lutni arabskiej, znanego m.in. z występów u boku Avishai Cohena i Joanny Halszki Sokołowskiej - wokalistki obdarzonej wyjątkowym głosem. Materiał filmowy z wizyty zagranicznego gościa i zapis video utworu będzie dostępny pod koniec bieżącego roku w formie klipu dokumentalnego.
Warszawskie Combo Taneczne to następne pokolenie warszawskich muzyków kultywujących tradycję miasta, utrzymujących przy życiu stare piosenki i opisywany w nich świat. To nie folklor. To kapela, która pozostaje wierna tradycji miasta i jednoczy ludzi niezależnie od poglądów, pochodzenia czy statusu wokół dźwięków najpiękniejszych polski melodii.
0 komentarze: