II Krakowski Festiwal Akordeonowy
- Chcemy pokazać jak najszerszemu gronu, jak ciekawa i piękna jest muzyka akordeonowa. Poza Polską akordeon jest popularnym instrumentem używanym przez profesjonalnych muzyków i wykorzystywanym do tworzenia różnych gatunków. U nas niestety kojarzy się głównie z muzyką amatorską i wujkiem z wąsami grającym na okolicznościowych, rodzinnych imprezach – powiedziała dyrektor festiwalu Bożena Boba-Dyga.
Krakowski Festiwal Akordeonowy jest wyjątkowym wydarzeniem, które stało się świętem muzyki akordeonowej w stolicy Małopolski. Festiwal ma za zadanie zaprezentować możliwości tego wyjątkowego instrumentu zarówno w formie klasycznej, jak również ze świadomością istnienia współczesnych nurtów i kierunków, jak jazz, folk, piosenka literacka czy tango nuevo. Formuła Festiwalu sprzyja atmosferze współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy muzykami reprezentującymi różne pokolenia. Działania Festiwalu stały się nową i interesującą propozycją w ofercie kulturalnej Krakowa.
II edycja Festiwalu, jako że jest on wydarzeniem cyklicznym, pretenduje do miana imprezy międzynarodowej. Organizatorzy planują poszerzenie zakresu wymiany kulturalnej między różnymi ośrodkami muzycznymi Europy. Stwarza to również możliwość zaprezentowania dorobku artystycznego krakowskiego środowiska akordeonowego na forum międzynarodowym.
Jednym z głównych celów jest edukowanie młodych muzyków poprzez towarzyszące imprezie kursy mistrzowskie oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Szczegółowy Progaram II Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego TUTAJ.
Artyści tegorocznej edycji festiwalu:
Artyści tegorocznej edycji festiwalu:
Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą wybitni instrumentaliści i wykształceni muzycy. Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Zespół na stałe współpracuje z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Wykonują muzykę o bardzo szerokim przekroju stylistycznym, łącząc elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, w której tworzy się niepowtarzalne formy instrumentalne poprzez improwizację. Na II Krakowskim Festiwalu Akordeonowym wystąpią w nowym składzie.
The Kuraybers – zespół tworzy siedmiu utalentowanych muzyków (na Festiwalu wystąpi trzech członków zespołu), różnych narodowości oraz z odmiennych środowisk muzycznych, którzy poznali się na Akademii Muzycznej w Oslo. W 2012 roku stworzyli grupę, która w swojej twórczości sięga do stylistyki muzyki bałkańskiej, norweskiej, irlandzkiej oraz jazzowej. W skład zespołu wchodzą wyjątkowi wirtuozi i indywidualiści: skrzypek Daniel Lazar, akordeoniści Almir Meskovic i Greg Miszczyszyn, gitarzysta Espen Wensaas, kontrabasista Bjørnar Kaldefoss Tveite, Boris Iochev grający na perkusji oraz Ramon Figueras Alsius na trąbce.
Duo Accosphere - polsko-słowacki duet powstały w 2011 roku. Tworzy go dwoje utalentowanych muzyków – Alena Budzinakova pochodząca ze Słowacji oraz Polak Grzegorz Palus – osiągających niezwykłe brzmienie poprzez zestawienie dwóch współczesnych akordeonów koncertowych. Muzycy w swojej twórczości wykorzystują transkrypcje literatury fortepianowej, organowej, kameralnej i orkiestrowej, wywodzącej się od baroku do współczesności. Artyści są wielokrotnymi laureatami solowych i kameralnych międzynarodowych konkursów muzycznych, a ich bogaty dorobek pozwala zaliczyć ich do grona najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia w Europie.
Mysterious Duo - duet jednych z najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia – Pawła Janasa i Macieja Frąckiewicza. Repertuar duetu jest bardzo szeroki, inspiracji szukają zarówno w muzyce dawnej, klasycznej, romantycznej, jak również współczesnej. Współpracują również z kompozytorami młodego pokolenia nad tworzeniem nowej literatury muzycznej. Muzycy nagradzani byli w wielu prestiżowych konkursach.
Duet Quasi Una Fantasia tworzy dwoje artystów – Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon). Główny obszar ich zainteresowań to piosenka artystyczna oraz muzyka współczesna. Quasi Una Fantasia tworzy autorską muzykę, opracowując teksty polskich poetów. Często sięga po różnych twórców liryki – rozmaita stylistyka wierszy powoduje, że muzyka staje się wielobarwna. Artyści prezentują również muzykę czysto instrumentalną, wykonywaną na akordeonie solo, wokalizy oraz recytację i melorecytację poezji a także improwizacje do partytur graficznych i spektakle teatru dźwięku. Muzycy mają w dorobku trasy koncertowe oraz nagrania dla radia i telewizji w Stanach Zjednoczonych na Ukrainie, Litwie, Słowacji w Niemczech i we Włoszech oraz nagrody na konkursach instrumentalnych solowych kameralnych i kompozytorskich.
Duet Dialogi - ukraiński duet, w którego skład wchodzili Nadija Yevenko (bandura i śpiew) i Igor Yevenko (akordeon) powstał w 2008 roku pod kierownictwem B. Parumby. Członkowie zespołu są absolwentami Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. W. Stefanka. Od 2010 roku członkowie duetu są solistami Filharmonii Obwodowej w Ivanofrankowsku. Repertuar duetu stanowią utwory dawnych i współczesnych kompozytorów ukraińskich i zagranicznych, muzyka ludowa i awangardowa. Duet jest laureatem wielu konkursów muzycznych. W repertuarze posiadają utwory poetyckie m.in. Tarasa Szewczenki z muzyką Wiktora Własowa oraz utwory instrumentalne Richarda Galliano, Vołodymyra Runczaka, Domenico Scarlattiego, Igora Szamo, Wiktora Własowa, Wołodymyra Zubickiego. Obecnie skład duetu tworzą - Nadija Yevenko i Witalij Bohak.
Wiesław Ochwat - absolwent studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu ad Janusza Patera. Obecnie uczestnik „Italian Accordion Accademy” - rocznego zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę Claudio Jacomucci'ego. Wielokrotny laureat konkursów i festiwali akordeonowych w Polsce jak i za granicą, m.in. Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe - Sanok, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy - Poprad (Słowacja), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej - Przemyśl, Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy – Chełm, Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe, Mławski Festiwal Muzyki Akordeonowej. Stypendysta Ministra Kultury RP, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, Burmistrza Brzeska, oraz Laureat i stypendysta Tarnowskiego festiwalu “Tydzień Talentów”. Uczestnik licznych kursów mistrzowskich i warsztatów muzycznych. Współpracuje z wieloma muzykami, członek zespołu Glyptos ensemble- contemporary music oraz Jascha Lieberman Trio. W kręgu jego zainteresowań pojawia się zarówno muzyka współczesna, klasyczna jak i rozrywkowa (jazz, folk, ethno).
SO!MUSIC jest patronem medialnym wydarzenia!
0 komentarze: